Lesson

Healthy Eating on a Budget

Lesson Overview

Students will create a day of healthy meals as cheap as they can while calculating the total price, calories, proteins, carbohydrates, and fats. 

Duration
1-2 hours
Lesson Type
Project Based Lesson

Essential Question

How can we buy healthy foods for a day while keeping a tight budget?

Grade(s):

Subject(s):

Other Instructional Materials or Notes:

You need to be logged in to see this lesson. Create an account now; it's quick, easy, and free!

Log In to View Lesson

You need to be logged in to see this lesson. Create an account now; it's quick, easy, and free!

Log In to View Lesson

You need to be logged in to see this lesson. Create an account now; it's quick, easy, and free!

Log In to View Lesson

Lesson Created By: JacobScruggs